Výživa, Pohyb, Zdraví
  

Seriál o výživě

Úvodní článek seriálu o výživě

Co jíme, jak jíme, kde jíme – to jsou okolnosti, které se nás dennodenně přímo dotýkají.  A jak se na výživu dívá výživový poradce?  V pravidelném seriálu budeme společně rozebírat základní témata lidské výživy. To vše Vám chci pravidelně přinášet v následujícím seriálu …

Na úvod drobné představení. S výživou jsem se poprvé setkala na vysoké škole, kde jsem studovala obor Chemie a analýza potravin. Při studiu jsem si ověřila, že spousta věcí co dělá člověk naprosto přirozeně je správná, ale jsou i oblasti kde Vás správné postupy mohou překvapit. Možná i proto, ale hlavně ze zájmu, jsem pak následně absolvovala akreditovaný kurz pro výživové poradce od společnosti Nutris. Jsem také členem odborných společností – Česká společnost pro aterosklerózu a Společnost pro výživu.

Ve své výživové praxi se zaměřuji nejenom na dnešní nejčastější fenomén – snižování nadváhy. A protože vím, že někdy jen konzultace nestačí, zavedla jsem ve své praxi kurzy na snižování nadváhy. Zde nadváhu řešíme společně, podporujeme se, učíme se jak se správně stravovat a pravidelně cvičíme.  Problémy s „jídelníčkem“ mají i lidé s různými nemocemi. Tito lidé často složitě shání informace o výživě, která je v souladu s jejich nemocí. I proto poskytuji individuální výživové poradenství zaměřené i na nemocné klienty. U nemocných klientů se jedná zejména o výživu při dnes už „běžných“ civilizačních onemocnění: vysoký krevní tlak, cukrovka II. typu, vysoká hladina cholesterolu, dna apod. S výživou úzce souvisí pohyb, a proto je přímo v mém centru cvičební sál.

Tolik o mně a teď už do práce… Na lidskou výživu nemůžeme nahlížet odděleně jenom jako na jídlo, které máme na talíři a utišíme tím hlad. Když společně s výživou neupravíme celkový způsob života, výsledky nebudou odpovídat vynaložené námaze. Proto musíme do systému zapojit i pohyb a psychickou pohodu a tak se následujících pár týdnů budeme postupně věnovat všem těmto oblastem.

Z pohledu výživy budeme využívat pouze ověřené odborné zdroje. Módní diety, trendy a zázračné tabletky nepatří do praxe kvalifikovaného výživového poradce. Pohybové aktivity, které zde budou uváděny, jsou konzultovány s akreditovanými cvičiteli, protože ne každý pohyb je vhodný pro každého a i tady existují základní pravidla, která je potřeba dodržovat. V neposlední řadě se musíme dotknout i psychické pohody, protože i to je velice důležitý faktor a bez ní nedosáhneme uspokojivých trvalých výsledků.

Takže příště začínáme výživou a téma bude velice jednoduché:

Tak co mám vlastně jíst?

Publikované články-zde