Výživa, Pohyb, Zdraví
  

Společně se to lépe táhne aneb kurzy snižování nadváhy.

Tak už všichni víme, že ze vzduchu se nepřibírá a přibývající kilogramy je potřeba řešit. Ve své praxi výživového poradce se setkávám s klienty, kteří říkají „ Já vím, co dělám špatně, ale sám to nedokážu“. V takovém případě pak mohou být velice dobrou volbou kurzy snižování nadváhy, například ty které pravidelně pořádá Centrum podpory zdraví www.cepoz.cz. Kurz trvá 12 týdnů a scházíme se 1 krát týdně. Každá schůzka se skládá z části teoretické a pohybové.

V teoretické části probíráme jak správnou výživu tak i psychickou stránku. Věnujeme se tomu proč hubnout a jak to dělat správně, vysvětlíme si základní pojmy, abychom byli schopni v obchodě rozeznat jestli je daná potravina vhodná, či ne, kdy ji sníst a kolik. Rozebereme různé mýty a nastavíme stravovací režim tak, aby naše tělo nehladovělo, ale zároveň ubíralo nežádoucí tukové zásoby.

V pohybové části pravidelných schůzek nastává okamžik pravdy, kdy se převlékneme do sportovního a jdeme na cvičební sál nutit své tělo k pohybu. Pohyb je volen tak, aby nedocházelo k poškození kloubů a proto je zaměřen na posilování vahou vlastního těla. Přitom dbáme na správné provádění cviků a minimálně 50 minutovou pohybovou aktivitu. Cvičení je u hubnutí velice důležité, protože jednak pomáháme procesu hubnutí spalováním tuků, ale taky musíme vytvořit svalovou hmotu, která u lidí trpících nadváhou bývá často nahrazena hmotou tukovou.

Kurzy snižování nadváhy mají obrovskou výhodu v tom, že se přesvědčíte, že nejste jediný/jediná, která bojuje s nadváhou. Ověřila jsem si, že na kurzech se vytvoří spolupracující skupina, která se dělí o své úspěchy i neúspěchy a tím se i navzájem psychicky podporuje. Někdy je skupina natolik silná, že je možné vytvořit soutěživé prostředí a kurzisty motivovat dosažením určité odměny. Nic se však nesmí přehánět a nikdy nesmíme zapomínat, že optimální množství ubraných kilogramů je 0,5 až 1 kg za týden. Výhodou rovněž je, že máte po dobu 12 týdnů možnost konzultovat vše se specialistou na výživu. Plnění vašich úkolů je pravidelně kontrolováno, zaznamenáváno a navíc jste nucení jít pravidelně cvičit.

Takže tolik v krátkosti o kurzech snižování nadváhy. V dubnu otevíráme další kurz a kapacita kurzu je omezena. Důvodem je zajištění individuálního přístup ke klientům a z tohoto důvodu víc než 10 lidí není možné do kurzu přijmout. Pokud máte záejm vyzkoušet si hubnutí v kurzu hlaste se na: vyziva.plzakova@seznam.cz.

Příště se velice stručně zaměříme na výživu při nejčastějších civilizačních onemocněních, konkrétně vysoká hladina cholesterolu.