Výživa, Pohyb, Zdraví
  

Všechno dělám správně, ale ono to nejde …

Dodržujete všechna doporučení, jste přímo učebnicovým příkladem zdravé výživy a zdravého životního stylu ale ta váha to prostě nepochopila …

Nikdo nepřibírá ze vzduchu. Základní energetická bilance je jako hospodářství v každé domácnosti.  To co přijmu, přinesu domů, to tam zůstává. A když je ten příjem vyšší, než stačím utratit – tak v domácnosti to mohou být peníze na kontě. Ve výživě, jsou to taky rezervy, ale tukové – tedy ty, o které moc nestojíme.

Je potřeba najít viníka, resp. viník je asi jasný, ale pojďme se podívat na tři nejčastější příčiny:

1.   Jím více než si myslím

Velice užitečný nástroj jak zjistit skutečnost je psát si denně přesně co sníme, kdy a v jakém množství. To by tomu člověk nevěřil … Z těchto denních přehledů je možné vyčíst hodně informací a každý specialista na výživu Vás bude nutit, tyto záznamy vést. Musí se však vést skutečně poctivě a všechno přiznat, jinak lžeme sami sobě. I v mé praxi výživového poradce se nevyhnete tomu, že tyto záznamy budu od Vás požadovat. Je to jeden ze základních nástrojů, které používám, pro hodnocení stávajícího jídelníčku.  Své výživové návyky se můžete pokusit zhodnotit sami, nebo můžete využít služeb výživového poradce. Výstupem by mělo být, kolik toho sním, jaký je poměr živin, zda jím ve správný čas správné potraviny, jaké potraviny mám omezit, jaké mi chybí. Správně zvolená pestrá strava plně zajistí dostatek živin, minerálů, vitamínů.

2.   Vím, kolik toho piji

Nezapomínejte na pití. Sladké pití nebo nedostatečný příjem tekutin můžou být rovněž jednou z příčin neklesající váhy.  Schválně si zkuste spočítat, kolik tekutin za den vypijete… Obecně bychom měli vypít denně min. 2 litry neslazených tekutin. Do těchto tekutin se nezapočítává černá káva a černý čaj, protože tyto tekutiny fungují na naše tělo močopudně.

3.   Správná pohybová aktivita

Další z příčin může být i nevhodně zvolená nebo nevhodně prováděná pohybová aktivita.

Posilovací cvičení je nutné provádět správně. Jinak cvičení nejenom, že nemá efekt, ale můžete si dokonce ublížit. Aerobní aktivita se musí pohybovat v pásmu, kdy se spalují tuky. Tím, že si to dáte v tempu, kdy lapáte po dechu, nezhubnete. Rovněž 20 minut denně není postačující. Je potřeba alespoň 40 minut, aby vůbec došlo ke spalování tuků. Je důležitý i poměr mezi aerobní aktivitou a posilováním. Je potřeba propojovat obě aktivity – jsou to spojené nádoby a jedna bez druhé nefungují správně.  Proto vždy vybírejte takové cvičení, kde Vám poradí a cvičitelku dobře vidíte. Měla by Vám radit, vést Vás a tudíž i na Vás vidět.

Je optimální, když společně s hodnocením výživových návyků jsou nastaveny i pohybové aktivity. Tyto komplexní služby poskytujeme mimo jiné i v Centru podpory zdraví, www.cepoz.cz. Snažíme se o individuální přístup, ale děláme i skupinové kurzy snižování nadváhy. A zrovna o těchto kurzech si budeme povídat příště.

Společně se to lépe táhne aneb kurzy snižování nadváhy.