Výživa, Pohyb, Zdraví
  

Snídaně

Co je na snídani nejdůležitější? Snídat!!!

I když to vypadá tak jednoduše – spousta z nás má s touto „banalitou“ problém.  Představte si, že ráno sedáte do auta, máte klíčky v zapalování, ale v nádrži chybí benzín. To asi moc daleko nedojedete. A podobně funguje i náš organizmus. Bez ranního paliva – snídaně to prostě správně nefunguje.

 

Proč mám vlastně snídat?

První důvod už jsme probrali. Je to o nastartování metabolizmu.kava-zdrava-vyziva

Druhý důvod, ten je velice důležitý z pohledu udržení si správné hmotnosti nebo redukci váhy, je časování jídla. V případě, že vynecháme snídani, posouváme denní příjem do pozdějších hodin. Čím více jídla sníme k večeru, tím více ho nestihneme zpracovat a ukládáme si ho ve formě zásob, a bohužel zejména těch tukových.

etí důvod je jednoduchý, když snídáme, tělo hned ráno nehladoví. Nedostáva se do stavu velkého hladu. S velkým hladem totiž narůstá objem jednotlivých porcí jídla (velký oběd, velká večeře), střídá se přejídání a hladovění.

 

Co mám vlastně snídat?

Snídaně by měla být dostatečně vydatná. Za snídani se rozhodně nedá považovat samotná černá káva, čaj, cigareta nebo sklenice vody. To není snídaně natožpak vydatná.

Velkým plusem však je, že když už začneme snídat, není nutné si se složení snídaně moc lámat hlavu. Téměř všechny variace snídaně jsou vhodné. Ať už se jedná o pečivo se šunkou, sýrem, vajíčkem, pomazánkou, džemem, medem apod. Také müsli s jogurtem, mlékem, ovocem je velmi dobrá volba. Klidně si můžete dát i šáteček s tvarohem, vánočku, kousek buchty z víkendu. Je však potřeba znát míru a nesníst pekáč buchet. K snídani byste neměli zapomínat na pití, ale takové, které nedehydratuje organizmus, takže se vyhněte černé kávě a černému čaji.

A kdy si můžu dát černou kávu?

Velice jednoduché – po snídani…. 😉

Černá káva působí velice dráždivě na žaludek. V případě, kdy pijete černou kávu nalačno, často dochází k bolestem žaludku. Proto žaludeční stěnu nejdříve obalte snídaní a pak si klidně dejte to svoje oblíbené černé kafe.