Výživa a pohyb jsou nedílnou součástí života člověka v každém věku. S postupným růstem a vývojem dítěte se mění potřeba živin a energetického příjmu. Na této stránce naleznete informace o výživě a pohybu související s jednotlivými vývojovými obdobími dětí.

Novorozenci a batolata

Po narození jsou děti, pokud je to možné, kojeny mateřským mlékem. Mateřské mléko je složením přizpůsobeno potřebám dítěte a s jeho růstem se složení mléka mírně mění. V případě, že matka nemůže kojit, nahrazuje se mateřské mléko umělou výživou. Doporučuje se dítěti podávat mateřské nebo umělé mléko alespoň do 6. měsíce věku dítěte. Od ukončeného 4. měsíce při umělé výživě se začíná s postupnými příkrmy. Pro plně kojené děti se příkrmy zavádějí obvykle po ukončeném 6. měsíci

Předškolní děti

U předškolních dětí nastává období, kdy se děti víc začínají objevovat okolní svět a jídlo odsouvají do pozadí. Pro rodiče, kteří jsou zneklidnění odmítáním jídla dítětem, to tak může být obtížné období. Nejdůležitější v průběhu tohoto vývoje je, aby rodiče dítěti nabízeli už v raném dětství správnou výživu. Tím si dítě osvojuje správné stravovací návyky. Děti se v tomto období rády hýbou, je proto důležité přirozenou pohybovou aktivitu u dítěte podporovat.

Podstatnou část denního stravování a pohybu v tomto věku zastane mateřská škola.

Školní děti a dospívající

Nástupem do školy nastává pro děti i jejich rodiče mnoho změn. Děti usednou do lavic, kde se musí soustředit na učení, ubývá pohybové aktivity. Změna nastává i ve stravování. Oproti mateřské škole převážnou část stravy obstarávají rodiče. Škola zajišťuje pouze oběd. Je tedy důležité, aby rodina vedla děti ke správným stravovacím návykům, případně aby včas rozpoznala a zamezila vzniku možných problémů ve výživě (nadváha až obezita, poruchy příjmu potravy, potravinové alergie apod.).

Velkou roli hrají nejen stravovací zvyklosti rodiny, ale i vliv prostředí a psychika dítěte.