photo-1591346544050-09d0e0ffd9fc

Je spánek opravdu tak důležitý?

Co se děje, když spíme? A proč je spánek nedílnou součástí zdravého životního stylu?

Spánek lze definovat jako periodický útlum činnosti centrální nervové soustavy, při kterém dochází ke zpomalení většiny tělesných pochodů na minimum. Uvolňují se svaly, zpomaluje se dýchání a srdeční činnost a klesá celková spotřeba energie.

Během noci projde člověk celkem pěti spánkovými cykly, ve kterých se střídají následující fáze: 1. stadium je přechodem mezi bděním a spánkem. Trvá prvních asi 15 minut od ulehnutí. Člověk v tomto stadiu se lehce probudí, a když se ho zeptáte, řekne vám, že ještě ani nespal. Ve 2. stadiu se spánek prohlubuje, zdají se nám první sny.  Z této fáze spánku nás ještě poměrně lehce vytrhne přímé oslovení. Ve 3. a 4. stadiu spánkového cyklu již svalový tonus klesá na minimum a vzbudíme se jen na bolestivý podnět. Tato stadia „hlubokého spánku“ jsou považované za období nejintenzivnější regenerace a to zejména tělesných sil, protože velká fyzická námaha prodlužuje jejich trvání.

Co může být příčinou špatného spánku?

Dnešní „uspěchaná“ doba plná stresu a starostí a všudypřítomného osvětlení a jasu monitorů, kvalitnímu spánku nepřeje. Kvalitu našeho spánku samozřejmě ovlivňuje i naše stravování. Pokud se budete stravovat nezdravě – ve vašem jídelníčku bude hodně nezdravých tuků, cukrů nebo kofeinu, rozhodně se Vám dobře spát nebude.

Již jednou probdělou nocí se nám může zhoršit nálada, schopnost se soustředit a správně se rozhodovat. Při chronicky špatném spaní může dojít ke kardiovaskulárním potížím, poruchám paměti a celkově k vyšší náchylnosti k nemocem. Nekvalitní spánek dokonce vede k obezitě a cukrovce. Ve spánku totiž spolu tuková tkáň a mozek komunikují prostřednictvím hormonu leptinu. Čím více má člověk tuku, tím důrazněji leptin mozek upozorňuje, aby už nejedl. Když ale člověk spí málo, nemá kdy tento dialog proběhnout a to, že mozek leptin neslyší, vyhodnotí tak, že má tělo nedostatek tukových zásob a nařídí sníst třeba čokoládovou tyčinku, nebo rovnou dvě.

Jak zlepšit kvalitu našeho spánku?

Pro klidný spánek dopřejte tělu přes den dostatek fyzické aktivity a večer klid. Hodinu před ulehnutím se nevěnujte psychicky nebo fyzicky náročné činnosti. Zaměřte se také na kvalitu vašeho jídelníčku. Večeři si dejte 3-4 hodiny před spánkem, ať neuleháte s plným břichem. Pro zdravý spánek je důležitá tmavá a nehlučná místnost s čerstvým vzduchem a teplotou mezi 18-20 stupni. Večer by člověk neměl pít kofein a alkohol. Choďte spát a vstávejte přibližně ve stejnou dobu. Těsně před ulehnutím je potřeba vypnout televizi i počítač.

Při dlouhodobém stresu pomůže některá z metod relaxace, která vás před spaním zbaví napětí a odvede pozornost od problémů. Když budete spánkové hygieně věnovat dostatek pozornosti, významně tím zvýšíte šanci na kvalitní a osvěžující spánek.

Jak dlouho by měl trvat „zdravý“ spánek?

Na tuto otázku není úplně lehké odpovědět, jelikož je to velmi individuální. Nicméně platí, že děti spánku potřebují více než dospělí a ti zase více než lidé staří. Většina lidí obnoví své duševní a tělesné zdraví za 7-8 hodin nočního odpočinku.

Zdroj: http://www.szu.cz/uploads/documents/cpl/akce/prezentace_ppt_cze_col.pdf?highlightWords=%C5%BD%C3%A1dost+vyd%C3%A1n%C3%AD+osv%C4%9Bd%C4%8Den%C3%AD+autorizaci+hodnocen%C3%AD+zdravotn%C3%ADch+rizik+nebo+jeho+prodlou%C5%BEen%C3%AD

Zdroj: https://www.em.muni.cz/vite/3814-co-se-deje-kdyz-spite

Sdílejte příspěvek: