photo-1554886729-fe8d4499a108

Podle čeho vybírat müsli tyčinku?

Müsli tyčinka patří mezi velmi populární rychlou svačinku. Jak se ale vyznat v bohatém sortimentu na našem trhu? Podle čeho si vybrat tu „nejlepší“? V české legislativě pojem „müsli tyčinka“ není definován, což znamená, že se její výrobci řídí pouze vlastní recepturou a svědomím.

Základem každé müsli tyčinky by mělo být, jak již název napovídá, müsli (obilné vločky, s ořechy, ovocem, medem..). Obecně platí, že tyčinky s polevou jsou tučnější, kaloričtější a často obsahují nezdravé transmastné kyseliny. Proto si vybírejte vždy müsli tyčinky bez polevy.

Dalším důležitým kritériem je to, co je v dané müsli tyčince hlavní složkou. Pokud je ve výčtu surovin na prvním místě cukr nebo glukózový sirup, to znamená že ho je v tyčince největší množství. Suroviny obsažené ve výrobku jsou totiž obecně seřazeny od těch s největším obsahem po ty s obsahem nejnižším.  

Dále bychom měli sledovat množství tuků. Ideální je, když jich je co nejméně. Dalším zásadním rozdílem může být podíl ovocné složky. Levnější ovoce bývá zastoupeno nejvíce, to dražší jen v mizivém množství. U vlákniny platí pravidlo – čím více, tím lépe.

Hodně nám prozradí i počet surovin ve složení.  Ty nejlepší tyčinky totiž obsahují pouze tři nebo čtyři základní suroviny. S přibývajícím počtem surovin se většinou kvalita tyčinky zhoršuje,  protože obsahují spoustu přídatných látek, aby tyčinka „držela pohromadě“. 

V posledních letech se na našem trhu objevily čistě ovocné tyčinky ze 100 % ovoce a bez přidaného cukru. Ten sice pochází pouze z ovoce, ale i to je cukr a jeho obsah v této tyčince je vysoký. I tak lze tyto tyčinky  považovat za „zdravější“ variantu. Doporučujeme je doplnit o zakysaný mléčný výrobek (např. jogurt, kefír, acidofilní mléko, tvaroh). Tím se zvýší jejich energetická hodnota a svačina je obohacena o bílkoviny.

Je důležité si uvědomit, že svačinka složená pouze z müsli/ ovocné/ ořechové tyčinky není plnohodnotná a měla by být konzumována výjimečně. Tyčinky mají vysokou kalorickou hodnotu, vysoké procento tuků a cukrů. Nicméně stále platí pravidlo – lepší nějaká svačinka, než žádná.

Zdroje: https://www.dtest.cz/clanek-4661/jak-vybrat-musli-tycinku

https://www.idnes.cz/ekonomika/test-a-spotrebitel/tycinky-musli-orechove-ovocne-proteinove-flapjacky-test-kvalita.A180807_112120_test_jan
https://www.dtest.cz/clanek-4654/test-musli-tycinek-s-jogurtovou-polevou-2015

Sdílejte příspěvek: