Hypopresivní technika FitBelly®

Centrum podpory zdraví, z.ú. spolupracuje s Bc. Ivanou Chalupeckou, která se v České republice stala průkopnicí a propagátorkou hypopresivní techniky pod názvem FitBelly.

Workshop hypopresivní techniky Fitbelly® se u nás na cvičebním sále uskutečnil úspěšně již dvakrát.

Nově nabízíme v Centru podpory zdraví, z. ú. skupinový kurz cvičení hypopresivní techniky ve spolupráci s certifikovanou lektorkou FitBelly® Mgr. Jaromírou Konečnou.

Více informací a článků si můžete přečíst přímo na webu Ivany Chalupecké: https://www.fitbelly.cz

Co to vlastně je hypopresivní technika?

Hypopresivní technika je dechové cvičení pocházející z fyzioterapie, jejímž autorem je belgický lékař Marcel Caufriez. Lékař metodu původně aplikoval v poporodní rehabilitaci. Cílem totiž bylo najít způsob, jak posilovat hluboké břišní svaly bez jakýchkoliv škodlivých dopadů na pánevní dno a často přetěžované meziobratlové ploténky.

Název se skládá z latinských slov hypo (= malý) a press (= tlak). Během cvičení tedy dochází ke snížení nitrobřišního tlaku v břišní a pánevní dutině, což blahodárně působí na na celé pánevní dno i na meziobratlové ploténky. Cvičení je vhodné i pro muže, mohou si tak zlepšit své sportovní výkony, zvýšit klidový svalový tonus, plicní kapacitu a posílit hluboké stabilizátory páteře.

Co se děje během cvičení?

Cvičebním programem FitBelly® se aktivuje hluboký stabilizační systém. Pracuje se s bránicí, která se během cvičení uvolňuje a protahuje, se svaly pánevního dna a vnitřními svaly břišními, které se zpevňují na základě nedobrovolných kontrakcí. Ke kontrakcím dochází pomocí podtlaku, který je úmyslně vytvářen pomocí dechu. Dochází k uvolňování meziobratlových plotének a protažení páteře, aktivaci hlubokých stabilizátorů páteře, což vede ke korekci držení těla.

Cílem hypopresivní metody FitBelly® je znovu obnovit koordinaci mezi všemi částmi hlubokého stabilizačního systému.

Během cvičení se využívá bráničního dýchání, které se provádí ve specifických pozicích a v rytmických opakováních se záměrem zautomatizovat tyto úkony, vytvořit nové nervové impulzy a vše zapsat do podvědomí.

Výsledky jsou viditelné za velmi krátký čas. Brzy jsou cítit břišní svaly pevnější bez úmyslného zatínání. Cvičení zajišťuje vzpřímenější držení těla, bez bolestí zad a řeší problém tzv. stresového úniku moči, zlepšuje sexuální život, působí jako prevence i léčba u všech druhů kýly, zmírňuje či eliminuje reflux, zlepšuje náladu a pocit ze sebe sama.


Co cvičení přináší?

 • zúžení obvodu pasu až o 8 %
 • zpevnění svalů pánevního dna – vhodná poporodní rehabilitace
 • zlepšení držení těla
 • prevence a léčba močové inkontinence stresové
 • řeší problémy s diastázou břišních svalů
 • zlepšuje sexuální život
 • reguluje metabolické a oxidační faktory
 • reguluje problémy při astma
 • prevence i léčba všech typů kýly (prolaps I. a II. stupně)
 • zmírňuje, či eliminuje reflux

Cvičení není vhodné pro:

 • jedince s vysokým krevním tlakem
 • epileptika
 • těhotné ženy
 
 

Informace o skupinových lekcích FitBelly

Veškeré lekce naleznete na webových stránkách FitBelly, kde je nutné se registrovat a přihlásit na lekci.

V případě, že jste takové cvičení ještě neabsolvovali, je nutné nejprve kontaktovat lektorku a sjednat s ní osobní konzultaci pro vysvětlení úvodu. Jakékoliv dotazy směřujte na lektorku Mgr. Jaromíru Konečnou.

e-mail: jaromira.konecna@seznam.cz

tel.: 775 888 760

 

Instruktorka

Mgr. Jaromíra Konečná

O mně

Narodila jsem se v Karlových Varech. Díky rodině, kde se vždy hodně sportovalo, se pohyb stal mým koníčkem i celoživotní nutností.

Do Ústí nad Labem jsem přišla studovat UJEP Pedagogickou fakultu, kde jsem získala titul Mgr. v oboru Speciální pedagog s rozšířenou výukou tělesné výchovy. Stala jsem se instruktorem lyžování pro první stupeň ZŠ, atletickým trenérem III.třídy, instruktorem Zumba, Zumba Kids a Jr. a s velkou ctí jsem se mohla podílet na vydání knih “Psychomotorika pro tebe” a “Duševní zdraví a pohyb” s Doc. PeadDr. Marií Blahutkovou, Ph.D. 

Nyní aktivně trénuji děti ve věku 3 – 12 let v atletickém oddíle USK Provod. V Centru podpory zdraví, z.ú. v Ústí nad Labem jsem se účastnila v rámci projektu Cepík II. pohybových aktivit pro děti v MŠ, dále na pohybově motivačním projektu pro klienty se schizofrenií a pravidelně v tomto centru cvičím se seniory a mentálně postiženými jedinci. 

Hypopresivo a FitBelly se pro mě stalo další velkou výzvou a naprosto jsem si tuto novou metodu zamilovala. Nemám daleko ani k hudbě. V dětství jsem hrála 10let na housle a stále si na ně ráda zahraji, ale sport a pohyb se dostal v mém životě na první místo.

Certifikát

 

Workshop FitBelly v Centru podpory zdraví, z. ú.